Wydawnictwo Aleksander

Idź do spisu treści

Menu główne

Monografie Nadleśnictw

serie wydawnicze

seria wydawnicza MONOGRAFIE NADLEŚNICTW
Seria prezentująca Nadleśnictwa. W kwietniu 2013r. ukazała się pierwsza publikacja w tej serii - "Nadleśnictwo Sokołów - przyroda, historia, krajobraz"

Nadleśnictwo Sokołów - przyroda, historia, krajobraz


Jest to pierwsza pozycja prezentująca Nadleśnictwo Sokołów, jego dzieje, teraźniejszość i przyrodę. Poniżej prezentujemy przykładowe strony monografii Nadleśnictwo Sokołów


praca zbiorowa
Nadleśnictwo Sokołów - przyroda, krajobraz, historia
Sokołów Podlaski, Pułtusk 2013
nakład wyczerpany



Wstęp do albumu autorstwa Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów

Szanowni Państwo
Album, który trzymacie Państwo w rękach jest pierwszą, kompleksową publikacją, ukazującą Nadleśnictwo Sokołów, jego historię oraz przyrodę. Uznałem, że warto a nawet trzeba utrwalić dzieje nadleśnictwa, ludzi, którzy je tworzyli, a także opisać stan przyrody, by mieć punkt odniesienia w przyszłości. Z tego względu istotną częścią publikacji jest podsumowanie 70 - letniej historii istnienia Nadleśnictwa Sokołów, jako jednostki Lasów Państwowych. Tę historię tworzą przede wszystkim ludzie, ich pogmatwane dzieje i zdarzenia – zwłaszcza te, które odcisnęły piętno na jej dalszych losach. Z żalem muszę stwierdzić, że wielu zdarzeń i życiorysów nie udało się nam odtworzyć. Dotyczy to zwłaszcza okresu lat 40-tych i 50 –tych minionego stulecia. Archiwum nadleśnictwa spłonęło prawie w całości w 1996 roku, świadkowie tych zdarzeń zmarli lub kontakt z nimi nie był już możliwy. Niemniej jednak udało nam się zebrać bogatą ikonografię (zdjęcia, dokumenty), w niektórych przypadkach relacje byłych pracowników.
Dzisiejsza rzeczywistość nadleśnictwa, to wszechobecna informatyka, najnowsze technologie dające dostęp do bieżącej informacji o wszystkim, co jest potrzebne do zarządzania tak specyficznym organizmem, jakim jest las. Dzięki temu mamy więcej czasu na przebywanie w nim, na dokonywanie bieżącej oceny jego stanu, definiowaniu zagrożeń, w końcu na podejmowanie dobrych i skutecznych decyzji. Ostatecznie, to jego dzisiejsza kadra – ludzie starannie wykształceni, znakomicie przygotowani do wypełniania swych funkcji i realizacji zadań. Warto wspomnieć, że większość obecnie pracujących osób ma wyższe wykształcenie a pozostali je uzupełniają. To wielki kapitał i daje on wymierne efekty. Dlatego tak istotne są w książce wątki współczesne, charakteryzujące nadleśnictwo i opisujące jego działalność.
Nadleśnictwo Sokołów, zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym, wpisane jest w dzieje ziemi sokołowskiej i węgrowskiej – tereny które obejmuje swym zasięgiem. Stąd w  publikacji zwrócenie uwagi na spuściznę kulturalną regionu, jego zabytki, a także atrakcyjne miejsca, które warto odwiedzić.
Treści albumu wypełniają zdjęcia ukazujące piękno naszej leśnej przyrody oraz ważne, naszym zdaniem, wydarzenia.
Życzę zatem, wszystkim nabywcom tej publikacji i osobom obdarowanym, miłej lektury a najmłodszym Czytelnikom, by zauroczyli się pięknem naszych lasów.
Dziękuję moim współpracownikom za ciekawe opinie i dostarczone materiały. Szczególnie dziękuję Panu Jerzemu Tomczukowi za jego bezcenną pracę dokumentowania dziejów nadleśnictwa, liczne poprawki tekstów i pomocne recenzje.
Panu Grzegorzowi Hubertowi Gerkowi dziękuję za pomysł wydania tego albumu, cierpliwość w okresie jego tworzenia i staranne przygotowanie całego projektu wydawniczego.


Robert Płocki.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Sokołów

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego